Większość ludzi przechowuje dzisiaj swoje oszczędności na długoterminowych lokatach, inni po prostu na kontach bankowych. Na szczęście społeczeństwa odchodzą już od składowania wolnego kapitału po przysłowiową poduszką lub w skarpecie. Dzisiaj jednak trudno przechowywać swoje oszczędności ze świadomością, że wartość pieniądza spada, a przemiany na rynkach finansowych mogą prowadzić do inflacji. Jak w takim razie zabezpieczyć swoje oszczędności na lata tak, by były one odporne na ekonomiczne i gospodarcze czynniki?
Coraz bardziej popularną oraz doskonałą formą oszczędzania staje się zakup złota i innych metali szlachetnych. I to właśnie nad tą doskonałością złotych inwestycji zatrzymamy się dzisiaj trochę dłużej.
Wyjątkowe właściwości złota doceniane od lat
Dlaczego ludzie od kilkuset lat tak interesują się zakupem złota? Można powiedzieć jest to rodzaj inwestycji ponadczasowej, która będzie modna zawsze. Kiedyś złoto było przedmiotem służącym głównie w celach zdobienniczych, potem stało się powodem do prowadzenia bitew. Dzisiaj złoto ze względu na swoje wyjątkowe właściwości to doskonały środek inwestycyjny. Większość państw całego świata decyduje się zabezpieczać swoje rezerwy finansowe właśnie w formie złota.
O takim zainteresowaniu się złotem zdecydowały:
– mała możliwość fałszowania kruszcu;
– trwałość złota zdecydowanie większa niż w przypadku papierowych pieniędzy;
– stała lub rosnąca cena złota na rynku giełdowym;
– odporność złota na inflację;
– honorowanie kruszcu właściwie na całym świecie – waluta obowiązująca w zdecydowanej większości krajów;
– stanie się złota najpewniejszym środkiem transakcyjnym w przypadku potencjalnych konfliktów zbrojnych;
– jego wysokie walory estetyczne;
– wiele form, pod którym można kupować złoto.
Złoto inwestycją idealną? Na to wygląda, choć ten cenny kruszec ma swoje małe wady, o których powiemy trochę później. Zapotrzebowanie na złoto ciągle rośnie, a jego popyt jest ograniczony. Ceny złota w przyszłości będą więc miały tendencję wzrostową. To doskonała prognoza dla tych, którzy część swoich oszczędności posiadają właśnie w formie złota.
Nie takie idealne, ale wciąż godne zainteresowania
Złoto idealnie sprawdza się jako forma dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, jednak nie do końca będzie to dobra przykład inwestowaniu w celu poszerzania własnego kapitału. Inwestycja w złoto jest opłacalna tylko w przypadku, kiedy kupujemy go jako lokatę długoterminową oraz nabywamy jego większą ilość.
Złoto trzeba również odpowiednio przechowywać. Jeśli nie mamy odpowiednich warunków, to ponosimy dodatkowe koszty za wynajem skrytki lub innego stosownego miejsca dla naszego złotego kruszcu.
Czy warto kupować złoto?
Oczywiście, zwłaszcza jeśli chcemy w ten sposób dokonać dywersyfikacji naszego portfela inwestycyjnego. Nie warto jednak kupować złota za całość naszych oszczędności – na tym w końcu polega dywersyfikacja, żeby różnicować formy posiadanego kapitału.
Złoto odznacza się wyjątkowymi właściwościami, jest przede wszystkim trwałe i odporne na inflację. Będzie ono doskonałym środkiem w przypadku sytuacji kryzysowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *