Każdy dzień składa się z wielu dokonywanych przez nas wyborów. Czasem błahych jak wybór szamponu w sklepie, a czasem poważnych jak zakup odpowiedniego mieszkania czy samochodu. Nikt nie lubi trudnych decyzji, jednak życie każe nam je podejmować bardzo często. Ważne by w takich sytuacja kierować się rozsądkiem oraz argumentami popartymi twardymi dowodami. Tak samo bardzo ważną decyzją jest wybór formy lokaty oszczędności. Dziś mamy do dyspozycji wiele sposobów inwestycji takich jak lokaty w banku, rynek nieruchomości czy inwestycje giełdowe.

Każda lokata kapitału powinna odznaczać się przede wszystkim bezpieczeństwem fizycznym i ekonomicznym. Dlatego coraz więcej osób wybiera, uznawany na całym świecie, metal szlachetny jakim jest złoto.


Kupowanie złota
Inwestowanie w złoto powinno być poprzedzone wyborem formy inwestycyjnej tego kruszcu. Można w nie inwestować kupując złote monety, sztabki oraz duże sztaby. Istnieje również złoto inwestycyjne czyli papiery wartościowe potwierdzające kupno złota, ale mające przełożenia na fizyczny kruszec. Jest to nieco sztuczna opcja inwestycji i zaleca się ją osobom regularnie zajmującym się inwestowaniem. Dla osób chcących po prostu ulokować daną ilość kapitału w złocie zaleca się kupno fizycznego złota. Jego forma zależy przede wszystkim od ilości pieniędzy. Najtańsze są monety. Nieco droższe sztabki, a najdroższe duże złote sztaby. Warto jednak pamiętać, że jednostkowa cena złota plasuje się odwrotnie. Złoto należy kupować z pewnych źródeł, zajmujących się handlem złotem i posiadających odpowiednie certyfikaty i zezwolenia. Podczas zakupu można skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni czy kupowany kruszec rzeczywiście jest złotem.

Przechowywanie
Równie ważną co zakup złota jest kwestia jego późniejszego przechowywania. Najgorszym rozwiązaniem jest trzymanie kruszcu w domu. Jest ono narażone wtedy nie tylko na kradzież, ale i zniszczenie np. podczas pożaru. Z drugiej strony może być to najbardziej opłacalna opcja w przypadku posiadania małej ilości złota np. kilku monet. Większe zasoby tego kruszcu najlepiej zdeponować w banku lub firmach zajmujących się depozytem. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi opłatami, które mogą być jednak niewspółmiernie niższe niż korzyści z posiadania złota. Złoto jest dużo trwalsze od pieniędzy i papierów wartościowych, jednak jest narażone na kradzież. Banki oraz instytucje depozytowe oferują zdecydowanie bezpieczniejsze przechowanie złota niż domowa skrytka. Po zdeponowaniu złota nie należy się też nikomu chwalić faktem posiadania go. Należy też jednak pamiętać, że zarówno bank jak i inne podmioty oferujące depozyt mają obowiązek go udostępnić organom ścigania, gdy np. zachodzi podejrzenie, że złoto pochodzi z przestępstwa.

Dlaczego złoto?
Inwestycja w złoto jest dobrą lokatą kapitału ze względu na wysoką stabilność ekonomiczną tego kruszcu. Jego kurs prawie nigdy nie ma tendencji spadkowej, a jeśli się ona pojawi to na krótki czas. Złoto jest też formą kapitału honorowaną na całym świecie. Jest zdecydowanie bardziej bezpieczne od najbardziej popularnych walut. Kruszec ten można też w każdej chwili spieniężyć co sprawia że jest elastyczny ekonomicznie.


Pewna lokata
Złoto jest pewnym i bardzo bezpiecznym sposobem lokaty kapitału. Jest uznawane na całym świecie co czyni go uniwersalnym środkiem transakcyjnym. Do zakupu złota należy się przygotować i zorientować się w sposobach i kosztach jego przechowywania. Mądrze kupione złoto jest gwarancją dobrze zainwestowanego kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *