Popularność kupna złota zwykle wiąże się ze wzrostem cen tego drogocennego kruszcu. W tym wypadku ludzie decydują się nabyć monety bulionowe, sztabki złota, rzadziej monety kolekcjonerskie, które nie mają większej wartości inwestycyjnej. Kupno i sprzedaż złota łączą się z ogromnym ryzykiem, głównie w związku z wątpliwą autentycznością. Czym kierować się przy inwestycji w złoto?
Gdzie mogę kupić złoto?
Metale szlachetne, w tym złoto najlepiej nabywać u pewnych źródeł. Mniej znani dystrybutorzy kruszców oferują atrakcyjne ceny, ale to właśnie wśród ich towarów najczęściej zdarzają się podróbki. Złoto najlepiej kupować w akredytowanych mennicach państwowych, bankach, na prywatnych giełdach czy u niezależnych dealerów tego kruszcu. Jeżeli zdecydujemy się na wybór prywatnego dystrybutora, powinniśmy sprawdzić jego wiarygodność, zasięgając opinii na rynku. Nie warto ryzykować swoich oszczędności dla nieznacznej różnicy w cenie. Należy kupować monety kolekcjonerskie czy sztabki złota tylko z pewnych źródeł, ponieważ na rynku coraz popularniejsze staje się rozpowszechniane podróbek, których przeciętny człowiek nie odróżni od prawdziwego kruszcu.

Sprawdź: Nowe mieszkania Gliwice – pod inwestycję!

Kilka zasad odnośnie kupna złota
Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w złoto:
– kupuj tylko u pewnych źródeł;
– nie daj się oszukać propozycjom o podejrzanie niskich cenach;
– nie dokonuj zakupu z odroczonym terminem;
– żądaj certyfikatu autentyczności;
– nie kupuj złotej biżuterii, figurek czy szkatułek;
– zadbaj o jego odpowiednie przechowywanie;
– zdecyduj się na kupno większej ilości kruszcu.
Im mniejsza sztabka, tym wyższa marża dilera, dlatego złoto lepiej kupować jednorazowo w większej ilości. Złoto to powszechnie akceptowana waluta. Możesz dokonać jego sprzedaży w każdym miejscu na świecie.
Monety bulionowe – jakie rodzaje najlepiej kupić?
Złote monety to zdecydowanie dobra alternatywa ze względu na łatwość sprawdzenia ich autentyczności. Monety bulionowe są nieco droższe od sztabek, jednak można szybko je sprzedać w każdym momencie. Najbardziej popularne zagraniczne monety to: American Eagle, Krugerrand, Suweren, Wiener Philharmoniker oraz Maple Leaf. Najlepiej kupować monety o masie jednej uncji. Zakup tego rodzaju złota polecany jest w przypadku inwestycji detalicznych, z kolei przy większych inwestycjach ekonomicznych zaleca się kupować sztabki lokacyjne.
Złoto to jedna z najbardziej pewnych inwestycji w dobie XXI wieku, głównie ze względu na stałą wartość oraz odporność na inflację. Największym ryzykiem przy kupnie złota jest możliwość otrzymania podróbki, dlatego warto nabywać surowiec tylko u pewnych źródeł. Podstawą handlu metalami szlachetnymi powinno być przede wszystkim zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *