Na jakie monety kolekcjonerskie warto się zdecydować?

Inwestycja w złoto i srebro to doskonała oraz pewna lokata na przyszłość. Sprzedaż złota rozwija się w Polsce zwłaszcza pod postacią monet lokacyjnych. Ludzie coraz częściej decydują się lokować wolne środki finansowe w monety bulionowe i kolekcjonerskie. Czy warto inwestować w monety kolekcjonerskie? Co stanowi o wartości tych krążków?
Monety kolekcjonerskie – podstawowe informacje
Moneta kolekcjonerska, zwana również okolicznościową upamiętnia ważne wydarzenia, rocznice czy postacie związane ze światem sportu, religii czy kultury. W Polsce emitowane jest regularnie przez Narodowy Bank Polski. Do tego typu monet zaliczamy:
– monety obiegowe o nominale 5 zł;
– złote lub srebrne monety kolekcjonerskie.
W jaki sposób produkuje się tego rodzaju krążki? Zazwyczaj są one bite za pomocą stempla lustrzanego. Następnie pakuje się je w plastikowe kapsuły lub blistry. Do każdej monety kolekcjonerskiej koniecznie powinien być dołączony certyfikat. Wszystkie pieniądze okolicznościowe są jednocześnie środkiem płatniczym.
Żeby krążki stały się jeszcze bardziej atrakcyjnie, to najczęściej dekoruje się je cyrkoniami, drogocennymi kamieniami, a nawet bursztynem lub drewnem.
Od czego zależy wartość monet okolicznościowych?
Każda z monet kolekcjonerskich ma nominał zamieszczony na awersie. Jednak ich wartość zależy od częstotliwości występowania na rynku numizmatycznym oraz od kilku innych czynników, takich jak: wartość kruszcu, ilość nakładu, rok emisji, walory wizualne. W zasadzie zasada sprzedaży złota w formie takich monet jest dość prosta: im moneta rzadsza, tym jej wartość kolekcjonerska systematycznie wzrasta. Ceny takich monet raczej nie mają więc wiele wspólnego z aktualnymi cenami kruszcu.
Jakie monety są najcenniejsze?
Przede wszystkim rzadkie, czyli takie, których nakład był stosunkowo niski. Popularne monety nabiorą swojej wartości kolekcjonerskiej, jednak potrzeba do tego czasu. Warto inwestować zarówno w towar polski, jak i zagraniczny. Najlepiej nabyć dany rodzaj monet, a następnie sprzedać je za kilka lat z kilkudziesięcioprocentowym zyskiem.
Zwykłe monety bulionowe sprzedamy za równowartość surowca, który jest w nich zawarty. Do ceny monet okolicznościowych dochodzą inne walory, dzięki czemu ich cena z biegiem lat może być naprawdę wysoka. To, za ile kupimy dany krążek zależy również od sezonu. Pierwszą falę wzrostu cen monet można zaobserwować zwykle w okolicach marca.
Numizmatyka to nie tylko hobby, ale sposób na lokację środków finansowych w metale szlachetne, które mają ponadczasową wartość. Monetami bulionowymi oraz kolekcjonerskimi już od dłuższego czasu interesują się zarówno pasjonaci krążków, jak również inwestorzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *