Zamierzasz nabyć złoto w celach inwestycyjnych? To najprawdopodobniej jedna z najlepszych decyzji w Twoim życiu. Złoto to w końcu najbezpieczniejsza forma przechowywania kapitału, całkowicie odporna na inflacje czy inne przemiany na rynkach finansowych. Złoto odznacza się szeregiem cennych właściwości. To waluta, która jest powszechnie akceptowana na całym świecie, dlatego nie ma żadnego z odsprzedażą złota w dowolnym momencie.
Kupując złoto, warto kierować się jednak kilkoma zasadami. Mogą one zadecydować o bezpieczeństwie, a także opłacalności naszych transakcji.

Jednak transakcja = niższa cena
Ceny jednostkowe złota są mocno zróżnicowane u konkretnych dealerów. W dużej mierze uzależnione są one od formy, pod którą nabywamy kruszec. Warto w ramach jednej transakcji kupić większą ilość złota u sprzedawcy. To spora szansa na obniżenie ceny, chociaż nie zawsze możemy na to liczyć.

Kupno złota, ale nie za wszystkie oszczędności
Wyróżniamy wiele podejść do inwestowania – jedni nie boją się ryzykować i nie myślą o zabezpieczeniu chociaż części kapitału, inni odznaczają się zdecydowanie bardziej konserwatywnym podejściem.
Zróżnicowanie źródeł przechowywania oraz sposobów pomnażania oszczędności, a właściwie kapitału to nic innego jak wspomniana już wcześniej – dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.
Bezwzględnie od podejścia, lepiej zadbać o zminimalizowanie ryzyka. Najlepiej zdecydować się więc na bezpieczną formę przechowywania części kapitału.
Złoto najlepiej nabyć za pewną część kapitału, w zależności od tego, na jaką kwotę chcemy zabezpieczyć własne interesy. Należy pamiętać, że nabycie złota za wszystkie oszczędności to jednocześnie inwestycja w lokatę długoterminową. Nie przyniesie ona nam wielkich zysków w krótkim czasie. Ale to najlepsza forma zabezpieczenia się przed nieprzewidzianymi sytuacjami i utratą nawet całości kapitału w wyniku dość odważnego inwestowania.

Bezpieczna forma transakcji i jeszcze bezpieczniejsze przechowywania
Jak kupować złoto? Mamy kilka możliwości. Kupimy je zarówno w sklepach stacjonarnych u dealera złota, ale także przez Internet. Osobną kwestią jest również kupno złota w lombardach. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Należy zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa głównie poprzez:
– kierowanie się renomą i opiniami odnośnie konkretnych źródeł sprzedaży;
– rezygnację z kupna kruszcu za podejrzanie zaniżone stawki;
– rezygnację z finalizacji transakcji w przypadku, kiedy czas dostawy kruszcu podejrzanie się wydłuża.
Właściwie każde odejście od normy czy podejrzane zachowanie sprzedawcy powinno wzbudzić naszą czujność. Nie chcemy w końcu dostać piękne sztabki złota, która w rzeczywistości jest doskonałą podróbką, czyli metalem pokrytym wolframem.
Jeśli bezpieczna transakcja, to także bezpieczne przechowywanie złota. Żeby nie ponosić dodatkowych kosztów za przechowywanie złota, to najlepiej zainwestować we własny sejf.

Kupujesz złoto? Tylko monety bulionowe i sztabki!
Już na wstępie odradzamy Ci kupno złotej biżuterii czy figurek. W końcu to najwyższa cena jednostkowa za kruszec zupełnie nieadekwatna do próby złota.
Złoto inwestycyjne to przede wszystkim złote monety bulionowe oraz sztabki. W tym przypadku cena jednostkowa za złoto będzie najniższa, a kruszec będzie odznaczał się najwyższą próbą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *