Kupno i sprzedaż złota, to sposób na pewne i bezpieczne pomnażanie swoich oszczędności. Z kolei numizmatyka to jedno z najbardziej znanych hobby na całym świecie. Można połączyć pasję do zbierania monet oraz chęć inwestowania w metale szlachetne poprzez zakup złota w takich formach, jak monety lokacyjne: bulionowe i kolekcjonerskie.
Monety kolekcjonerskie i monety bulionowe
Należy zdecydowanie odróżnić od siebie te dwa rodzaje monet. Czym charakteryzują się monety kolekcjonerskie, nazywane również okolicznościowymi? Przede wszystkim:
– obecnie są emitowane przez NPB;
– ich nominał jest określony na awersie, jednak nie wiąże się on z ich rzeczywistą wartością;
– mogą być używane jako środek płatniczy;
– mają charakter limitowany;
– ich nakład jest z góry określony;
– posiadają upamiętniający wzór na rewersie i awersie.
Monety kolekcjonerskie są specyficznymi krążkami okolicznościowymi wydawanymi dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych czy znanych osób, które odegrały szczególną rolę dla danego społeczeństwa. Z kolei monety bulionowe:
– odznaczają się głównie wartością inwestycyjną, rzadziej kolekcjonerską;
– nie mają charakteru limitowanego;
– nie posiadają ograniczonego nakładu;
– cechują się brakiem nominału;
– wykonane są surowca o wysokiej próbie;
– posiadają wagę podawaną zazwyczaj w uncjach.
To, co odróżnia monety bulionowe od kolekcjonerskich to przede wszystkim perspektywa cenowa. O wartości monety bulionowej stanowi zawarta w nich ilość kruszcu oraz jego aktualne notowania. W monetach okolicznościowych ważne są także inne aspekty, bezpośrednio wpływające na ich cenę.
Od czego zależy wartość mojej monety kolekcjonerskiej?
Na wartość każdej monety kolekcjonerskiej składa się przede wszystkim ilość i rodzaj zawartego w nich kruszcu, ale także data ich wyemitowania. Nie bez znaczenia pozostaje również liczba nakładu danych krążków, próba stopu oraz dostępność na rynku numizmatycznym.
Na czym polega skuteczna inwestycja z monety?
Najlepiej inwestować w takie monety, których cena wraz z upływem czasu będzie zdecydowanie wzrastać, co realnie wpłynie na uzyskanie satysfakcjonującego zysku. Warto nabywać krążki, pochodzące z całych kolekcji tematycznych. Dla każdego numizmatyka cenne są także monety, które wyemitowano w szczególnie niskim nakładzie, co wiąże się z niezwykle trudną dostępnością. Opłacalną może okazać się również inwestycja w nietypowe krążki o oryginalnym kształcie, nietypowym nominale czy unikatowych zdobieniach z kryształów, cyrkonii czy bursztynu.
Warto wiedzieć, jakie monety najlepiej kolekcjonować, a co za tym idzie – inwestować swoje oszczędności w celu pomnożenia kapitału. Oprócz wiekowych monet kolekcjonerskich, dobrze zwrócić uwagę również na krążki o unikalnych wyglądzie lub takie, które zostały wyemitowane w naprawdę niskim nakładzie. Inwestując w nawet dość popularne monety możemy mieć jednak pewność, że w przeciągu kilku lat nabiorą one większą wartość. Przekonamy się o niej w momencie decyzji o sprzedaży naszego złota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *